Czy fotowoltaika w Krakowie się opłaca?
On 12 października 2021 by dev4Instalacje fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącą popularności. Możliwość skorzystania z programu „Mój prąd” i odliczenie kosztu inwestycji od podatku sprawia, że czas zwrotu paneli słonecznych zdecydowanie się skraca. Drożejące ceny prądu na rynkach światowych tylko przyspieszają decyzję, by założyć na dachu przydomową elektrownię, która całkowicie uniezależni nas od cen prądu. Czy fotowoltaika faktycznie jest tak opłacalna? Na jakich warunkach mogą ją zrealizować mieszkańcy Krakowa?
Ile kosztuję fotowoltaika?
Cena paneli słonecznych w dużej mierze zależy od mocy, która będzie potrzebna, by zapewnić odpowiednią ilość energii elektrycznej dla naszego domu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obliczając wielkość naszej instalacji, trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż niezużyty na bieżące potrzeby nadmiar prądu oddawany jest do zakładu energetycznego i możemy sobie go odebrać w kolejnym roku kalendarzowym. Niestety koszt magazynowania spowoduje utratę 20% energii, którą przekazaliśmy.
To sprawia, że każda instalacja powinna zostać przewymiarowana. Mieszkańcy Krakowa, którzy zdecydują się na inwestycję w fotowoltaikę, powinni więc nie tylko uwzględniać aktualne zużycie, ale także tę 20-procentową utratę mocy oraz ewentualny zakup sprzętów pochłaniających prąd. Przykładowo, decydując się na klimatyzację, warto przewymiarować instalację o +/- 1kW.Przyjmuje się, że średnia cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW to około 20-25 tyś. zł. Oczywiście wszystko zależy od wykorzystanych rozwiązań, marki paneli i ceny konkretnych podzespołów. Wydaje się jednak, że wspomniana kwota powinna wystarczyć, aby rocznie wyprodukować około 4200 kWh energii elektrycznej.
Jak długo zawraca się inwestycja?
Średni czas zwrotu fotowoltaiki dla gospodarstw domowych wynosi około 6-8 lat. Wszystko zależy jednak od tego, skąd czerpaliśmy środki na budowę instalacji. Jeśli inwestycja została sfinansowana z oszczędności, to czas zwrotu będzie krótszy. W przypadku korzystania z finansowania bankowego należy liczyć się, że czas potrzebny do spłaty kredytu wydłuży zwrot fotowoltaiki o około 2-3 lata. Biorąc jednak pod uwagę, że średni czas życia każdej instalacji fotowoltaicznej wynosi przynajmniej 20 lat, to wydaje się, że niezależnie od rodzaju finansowania, decyzja o montażu paneli będzie dla nas korzystna i dzięki niej uda się zaoszczędzić większą sumę pieniędzy w perspektywie kolejnych 15-20 lat. Mieszkańcy województwa małopolskiego decydując się montaż paneli słonecznych, powinni szukać firmy z najbliższej okolicy. Fotowoltaika Kraków zapewnić może szybki montaż i korzystne ceny dla klientów z okolicy.
Fotowoltaika zalety i wady przydomowej elektrowni słonecznej
Tak naprawdę instalacja paneli słonecznych zawiera same zalety. Trudno doszukać się większych wad. Dla jednych może to być ingerencja w dach, dla innych pozornie wysoka cena wykonania samej instalacji. Tak naprawdę wszystko można jednak usprawiedliwić licznymi korzyściami, które czerpać będziemy przez kolejne lata po zamontowaniu paneli słonecznych na dachu. Fotowoltaika zalety ma zdecydowanie liczniejsze od wad. Montując panele, dbamy o środowisko i przyczyniamy się do redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
To jednak nie wszystko! Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim możliwość odcięcia się od stale galopujących cen energii elektrycznej – szacuje się, że koszty prądu mogą podnieść się o 40-60%! Oczywiście ze względów politycznych taka podwyżka w jednym roku nie wchodzi w grę. Politycy głośno mówią jednak, że w 2021 roku ceny podskoczą o około 17-20%. To dla 4-osobowej rodziny, która rocznie zużywa około 3500 kWh prądu, roczny koszt w wysokości około 400 zł. Warto wiedzieć, że nie ma żadnych przesłanek, by mieć nadzieję, iż ceny prądu wyhamują lub zaczną spadać. To wszystko sprawia, że montaż paneli słonecznych wydaje się opłacalną inwestycją, która po kilku latach się zwróci i zacznie na siebie zarabiać. Oszczędności zależeć będą od aktualnego zużycia oraz mocy fotowoltaiki zainstalowanej na naszym dachu.