Kable grzewcze czy pompa ciepła? Co wybrać?
On 1 stycznia 2022 by dev4Temat ogrzewania domu na stałe zakorzenił się w umysłach właścicieli wszelkich budynków mieszkalnych. Coraz większe podwyżki zmuszają ludzi do poszukiwania nowych rozwiązań – rezygnowania z mało efektywnych źródeł ciepła na rzecz tych nowoczesnych, pochłaniających mniejsze ilości pieniędzy. Z tego względu na rynku dostępny jest ogrom różnorodnych urządzeń i sposobów na skuteczne ogrzanie domu. Z jednej strony ilość alternatyw stanowi wygodną opcję, ponieważ można dopasować właściwe źródło ciepła do każdego budynku. Natomiast z drugiej strony zdecydowanie się na jedno konkretne rozwiązanie stanowi dość trudne zadanie.
Wiele osób najczęściej zadaje sobie pytanie o to, które ogrzewanie będzie lepsze – to pochodzące z naturalnych źródeł czy elektryczne? Oba posiadają swoje wady i zalety, dlatego, aby pomóc Ci zdecydować, zostało przygotowane zestawienie dwóch najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie domu. A więc, które rozwiązanie będzie lepsze – kable grzewcze czy pompa ciepła?
Kable grzewcze – wady i zalety
Ogrzewanie podłogowe ma coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego – w końcu jego główną zaletą jest ogromna powierzchnia grzewcza. Ciepło unosi się z każdego zakamarka domu, w którym pod podłogą zostały zamontowane kable. Kolejna ważna kwestia to fakt, że ogrzewanie nie emituje zanieczyszczeń ani gazów cieplarnianych. Przewody zasilane są za pomocą energii elektrycznej, dzięki czemu nie trzeba martwić się o zapas opału. Brak konieczności spalania nieekologicznych paliw w domu wiąże się także z faktem, że nie trzeba budować komina, co z kolei skutkuje oszczędnością czasu oraz pieniędzy. Koszt zakupu i montażu kabli grzewczych w Zielonej Górze do ogrzewania podłogowego również nie jest wysoki. Ponadto w przypadku połączenia tego rozwiązania z panelami fotowoltaicznymi właściciela domu nie będą obowiązywały podwyżki cen energii, ponieważ sam ją będzie wytwarzał oraz maksymalnie wykorzystywał na własne potrzeby.
Z drugiej strony koszt eksploatacji jest dość wysoki ze względu na stale rosnące ceny prądu. Jeśli wraz z kablami nie zostaną zamontowane np. panele fotowoltaiczne, to rozwiązanie może stać się zupełnie nieopłacalne. Ponadto przewody grzewcze pochłaniają sporą ilość prądu wytworzonego przez elektrownie węglowe, co sprawia, że ta opcja nie do końca ma ekologiczny charakter.
Pompa ciepła – wady i zalety
Wykorzystanie pompy ciepła wiąże się z niskim kosztem eksploatacji, ponieważ źródło, z którego czerpie się energię, jest w pełni ekologiczne, a co ważniejsze – dostępne w naturze. Urządzenie to pobiera o wiele mniej prądu niż kable, gdyż potrzebuje go tylko do własnego zasilania. Pompa ciepła również nie emituje żadnych gazów cieplarnianych ani zanieczyszczeń do środowiska. Nie wymaga także budowy komina, a gdy zastosuje się odpowiednie oprogramowanie, stanowi zupełnie bezobsługowe urządzenie. Możliwe jest również uzyskanie dofinansowania na jej zakup.
Wśród wad wymienia się wysokie koszty zakupu pompy – niewiele osób stać na tak duży, jednorazowy wydatek w przypadku braku możliwości ubiegania się o dofinansowanie. Ponadto stanowi bardziej awaryjną opcję od kabli grzewczych, a naprawa usterek może pochłonąć sporo pieniędzy. Inną wadę stanowi fakt, że wybór źródła ciepła ograniczony jest możliwościami środowiskowymi – w końcu nie każdy ma dostęp do wód gruntowych. Ponadto, aby takie ogrzewanie było efektywne, dom musi mieć dobrą izolację w celu utrzymania właściwej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz.
Pompa ciepła czy kable grzewcze – Zielona Góra
Co ważne, oba opisane w tym artykule źródła trzeba rozpatrywać w sposób indywidualny dla każdego budynku. Oczywiście, warto kierować się wadami i zaletami, które dają szansę na ogólne rozeznanie w kwestii opłacalności pomp ciepła oraz kabli grzewczych do ogrzewania podłogowego. Jednak, aby właściwie wybrać najlepsze źródło energii cieplnej, należy zestawić parametry budynku, czynniki zewnętrze oraz możliwości konstrukcyjne z korzyściami wynikającymi z obu rozwiązań grzewczych. W ten sposób podejmiesz optymalną decyzję, która połączy maksymalną efektywność z oszczędnością pieniędzy.