Na jakim etapie budowy powinieneś skorzystać z usług geodety?
On 21 maja 2022 by dev4Budowa własnego domu wiąże się z koniecznością zadbania o odpowiednią dokumentację. Jednym ze specjalistów, z którym trzeba się kontaktować na różnych etapach budowy, jest geodeta. Bez przygotowanych przez niego map rozpoczęcie prac nie jest możliwe. Na jakim etapie budowy powinieneś skorzystać z usług geodety?
Geodezja i kartografia Wrocław – jaki jest zakres świadczonych usług?
Praca geodetów zazwyczaj kojarzona jest wykonywaniem rozmaitych pomiarów w terenie i nanoszeniem uzyskanych wartości na mapy czy plany. Usługi z zakresu geodezji i kartografii we Wrocławiu obejmują jednak znacznie szerszy zakres prac. Z doświadczenia geodetów korzystają duże przedsiębiorstwa budowlane, architekci miejscy, przygotowujący plany zagospodarowania przestrzennego, deweloperzy i klienci prywatni, przygotowujący się do budowy własnego domu. Zakres usług geodezyjnych obejmować może między innymi:
- wykonywanie pomiarów wysokościowych terenu oraz budynków;
- przeprowadzania wytyczeń i rozgraniczeń działek, podział nieruchomości;
- sporządzanie dokumentacji geodezyjno-kartograficznej, wymaganej przepisami prawa, np. w postępowaniach administracyjnych lub spadkowych;
- wykonywanie wyrysów z ewidencji gruntów, na potrzeby wpisów w księgach wieczystych;
- wykonywanie wytyczeń i inwentaryzacji gruntów i budynków;
- sporządzanie map do celów inwestycyjnych oraz geodezyjna obsługa inwestycji budowlanych.
W ramach tej ostatniej usługi geodeta powinien pojawiać się na placu budowy, niezależnie od tego, czy inwestycja ma na celu budowę całego osiedla domków, czy domu jednorodzinnego na osobnej działce.
Geodeta na placu budowy – kiedy jest potrzebny i czym się zajmuje?
Geodeta jest zazwyczaj jednym z fachowców, którzy jako pierwsi pojawiają się na terenie działki budowlanej i jako ostatni opuszczają plac budowy. Wynika to z faktu, że usługi z zakresu geodezji i kartografii we Wrocławiu potrzebne są podczas kilku kluczowych etapów procesu budowlanego. Wszystkie ustalenia geodezyjne zapisywane są w dzienniku budowy.
Po pierwsze, przed opracowaniem projektu budowlanego, geodeta potrzebny jest do sporządzenia mapy, uwzględniającej zarówno granice działki budowlanej, jak i jej otoczenie. Tego rodzaju mapy sporządzane są najczęściej w skali 1: 500.
Kolejnym zadaniem dla geodety na placu budowy jest wytyczenie budynku zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Działania geodezyjne na miejscu budowy obejmują w tym przypadku wyznaczenie osi budynków, obrys fundamentów oraz zamontowanie w gruncie reperów.
Geodeta potrzebny będzie również po zakończeniu prac budowlanych. Wstępując z wnioskiem o możliwość użytkowania budynku, właściciel zobowiązany jest dołączyć do niego mapę, pokazującą rzeczywiste położenie nowo wybudowanego budynku w obrębie działki, a także umiejscowienie wszelkich wykonanych przyłączy mediów. Inwentaryzacja obejmować powinna zarówno przyłącza energetyczne, jak i wodno-kanalizacyjne i gazowe, o ile budynek został połączony z siecią gazowniczą. Ze wszystkich swoich działań, w tym z przeprowadzenia inwentaryzacji po zakończeniu budowy, geodeta sporządza stosowną notatkę w dzienniku budowy.