Jak chronić ziemniaki?
On 10 sierpnia 2022 by dev4Ziemniaki to jedne z najpopularniejszych warzyw na świecie, które wchodzą w skład większości diet stosowanych przez mieszkańców naszego kraju. Ciężko wyobrazić sobie solidny obiad bez zawartości świeżych oraz pożywnych ziemniaków. Oznacza to, że wiele ludzi zwraca uwagę na to, jakie warzywa kupuje oraz skąd je pozyskuje. Ziemniaki powinny być okazałe oraz przede wszystkim zdrowe i wolne od wszelkich chorób. Jeśli to właśnie Ty jesteś hodowcą ziemniaków i zależy Ci na tym, aby ochronić ziemniaki przed chwastami oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, to trafiłeś idealnie, ponieważ w tym artykule dowiesz się, jak chronić ziemniaki oraz poznasz kilka niezwykle interesujących oraz przydatnych informacji dotyczących tego tematu.
Zaraza ziemniaczana
Jest to jedna z najczęstszych i najbardziej wyniszczających chorób dotykających ziemniaki, która może je zabić praktycznie z dnia na dzień. W czerwcu choroba zaczyna się brunatnymi plamami na liściach, szczególnie przy ciepłej i wilgotnej pogodzie, następnie łodygi brązowieją lub czernieją i zapadają się, a bulwy gniją. Co możesz zrobić? Możesz być w stanie uratować plony później w sezonie, usuwając cały szczytowy wzrost, gdy tylko zauważysz zarazę, ale sprawdzaj bulwy podczas ich przechowywania. Nie zostawiaj też zarażonych bulw w ziemi. Wszystkie będą wymagały wykopania, w przeciwnym razie zarodniki prawdopodobnie ponownie się rozprzestrzenią, wpływając na kolejne uprawy. Zakopywanie ziemi może pomóc chronić bulwy, wraz z praktykowaniem płodozmianu.
Nicienie atakujące ziemniaki
Ochrona ziemniaków nie jest łatwa. Te maleńkie szkodliwe stworzenia, którymi są nicienie, atakują korzenie ziemniaków i powodują, że plony przestają działać. Pierwszym znakiem, który pojawia się w połowie lub pod koniec lata, jest obumieranie roślin znajdujących się blisko siebie od podstawy w górę. Na korzeniach widoczne są czerwonobrązowe cysty wielkości główki od szpilki, a liście zaczną żółknąć. Wczesna śmierć roślin skutkuje słabym plonem małych bulw. Co możesz zrobić? Najlepiej jest zniszczyć zaatakowaną uprawę i nie uprawiać tam ziemniaków przez co najmniej sześć lat, ponieważ nicienie cysty pozostają żywe, ale uśpione w glebie przez długi czas. Stosuj metody płodozmianu, aby powstrzymać nagromadzenie cysty nicieni. Jeśli zastanawiasz się nad profesjonalnymi preparatami do ochrony tych warzyw, sprawdź ten link https://superplony.pl/pl/c/Srodki-ochrony-roslin-na-ziemniaki/31.
Jak zadbać o to, aby ziemniaki były świeże?
1. Przechowuj ziemniaki w chłodnym, ciemnym, suchym miejscu
Z reguły najlepszym miejscem do przechowywania ziemniaków jest chłodne, suche miejsce w kuchni, z dobrą wentylacją i z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Szafka kuchenna lub szafa, nawet piwnica lub garaż. Zakres temperatur od 7 do 12 stopni Celsjusza to idealne miejsce do przechowywania ziemniaków, w którym mogą przetrwać miesiące. W cieplejszych lub bardziej wilgotnych temperaturach mają tendencję do kiełkowania lub psucia się.
2. Papierowe torby oraz koszyki są lepsze od plastikowych torebek
Papierowa torba, kosz lub duża miska są idealne do przechowywania stosu ziemniaków, ponieważ zapewniają dużą cyrkulację powietrza. Jeśli przyniosłeś ziemniaki do domu ze sklepu w plastikowej torbie, najlepiej je wyjąć do dłuższego przechowywania. Plastikowe torby lub zamknięte pojemniki mogą zatrzymywać wilgoć, tworząc wilgotne środowisko, w którym ziemniaki szybciej się psują.
3. Nigdy nie przechowuj ziemniaków w lodówce
Nie ma potrzeby trzymania ziemniaków w lodówce. Nie tylko nie wydłuża to jeszcze bardziej okresu przydatności do spożycia, ale wyjątkowo niska temperatura może potencjalnie okazać się szkodliwa, zamieniając skrobię warzywną w cukier.
4. Unikaj przechowywania ziemniaków w pobliżu cebuli, bananów lub jabłek
Dobrym pomysłem jest również przechowywanie ziemniaków z dala od produktów, takich jak cebula, banany i jabłka, które wytwarzają etylen, co powoduje, że pobliskie produkty dojrzewają szybciej i potencjalnie szybciej się psują.