Jak działa wszywka alkoholowa?
On 1 września 2022 by dev4Leczenie alkoholizmu to niełatwa sprawa, dlatego najczęściej wdrażane jest w sposób kompleksowy – łączący farmakoterapię z psychoterapią uzależnień. Jednym z często stosowanych leków jest wszywka alkoholowa. Występuje ona pod postacią tabletki, która jest wszywana przez chirurga pod skórę. Tam substancja czynna stopniowo ulega uwolnieniu, zakłócając metabolizm alkoholu. Jak dokładnie działa wszywka alkoholowa? Skarżysko to miejsce pracy prawdziwych profesjonalistów z tego zakresu, którzy chętnie odpowiedzą na nasze pytania i rozwieją wszelkie wątpliwości.
Wszywka alkoholowa, Skarżysko – jak działa ten lek?
Wszywka alkoholowa to tabletka zawierająca substancję czynną o nazwie disulfiram, która sprawia, że enzym odpowiedzialny za metabolizm alkoholu zostaje zablokowany. W rezultacie, jeśli wypijemy alkohol, w naszym organizmie odłoży się aldehyd octowy, który doprowadzi do zatrucia. Do jego objawów można zaliczyć zawroty i bóle głowy, nudności i wymioty, kołatanie serca, duszności oraz uczucie gorąca, które razem tworzą tak zwaną reakcję disulfiramową. Często w jej konsekwencji pacjent staje się bardzo senny – może przespać nawet kilkanaście godzin.
Oczywiście to, jak silne objawy wystąpią, zależy od ilości spożytego alkoholu. Mogą trwać od 30 minut do nawet 10 godzin, a w poważnych przypadkach przybrać postać niewydolności oddechowej czy doprowadzić do zawału serca. Konsekwencje spożycia alkoholu oraz ryzyko z tym związane ma zniechęcać pacjentów do sięgania po tę używkę. Warto mieć świadomość, że wszywka alkoholowa reaguje także na wszelkie produkty zawierające etanol, w tym na przykład słodycze, syropy na kaszel czy nawet płyny do płukania jamy ustnej, dlatego w trakcie leczenia należy zachować szczególną ostrożność.
Wszywka alkoholowa, Skarżysko – czy jest skuteczna?
Wszywka alkoholowa to lek przeznaczony dla osób, które powzięły postanowienie o walce z uzależnieniem i potrzebują pomocy w tym, by zwalczyć pokusę sięgnięcia po trunek w kryzysowych momentach. Wszywka stanowi tak zwaną terapię awersyjną i działa wspomagająco dla leczenia psychoterapeutycznego, które stanowi kluczowy obszar walki z alkoholizmem. Wszystko dlatego, że leki nie eliminują przyczyn ani mechanizmów choroby, nie mogą więc stanowić rozwiązania problemu. Mogą być jednak skuteczne u pacjentów, którzy potrzebują takiej motywacji i podejmują świadomy wybór o wszyciu tabletki z disulfiramem. Dobrze jest skonsultować taką decyzję z terapeutą oraz lekarzem, którzy określą, czy w danym przypadku przyniesie ona dobre skutki. Zdarza się bowiem, że chorzy odliczają czas do ustąpienia działania wszywki, a alkohol staje się nagrodą za wytrwałość, przez co wpadają w błędne koło.
Implantacja wszywki alkoholowej w Skarżysku to koszt rzędu kilkuset złotych, natomiast okres jej działania wynosi 8 miesięcy. Po tym czasie można oczywiście ponowić zabieg, jeśli jest taka potrzeba. Dla bezpieczeństwa oraz uzyskania pożądanych rezultatów niezbędna jest współpraca z lekarzem prowadzącym leczenie.