Róża choroba – jak leczyć?
On 5 listopada 2022 by dev4Róża, mimo że wywołuje pozytywne skojarzenia, nie ma nic wspólnego z pięknym kwiatem. To poważna, zakaźna choroba skóry, która powoduje stan zapalny i wiele innych uciążliwych objawów. Jak leczyć różę chorobę? Czy jest groźna?
Róża – co to za choroba?
Róża to choroba skóry i tkanki łącznej o etiologii bakteryjnej. Wywołują ją paciorkowce β-hemolizujące z grupy A. Jej objawy to zmiany skórne oraz inne dolegliwości, takie jak:
- wysoka temperatura (sięgająca nawet 41 stopni Celsjusza),
- silne dreszcze,
- poniesione wartości CRP (białko C-reaktywne) i OB (odczynu Biernackiego),
- podniesiona wartość leukocytów (leukocytoza),
- świąd i pieczenie skóry,
- ogólne złe samopoczucie.
Choroba zazwyczaj pojawia się nagle i zaczyna od wysokiej gorączki. Przy jej występowaniu zawsze tworzą się zmiany skórne w postaci obrzęku oraz silnego zaczerwienienia. Zmiany te pojawiają się najczęściej na kończynach dolnych (podudziu), a także na twarzy. Czasami występują również na stopach, dłoniach czy pośladkach. Miejsce, w którym występuje stan zapalny, jest widocznie oddzielone od reszty skóry, ma nieregularny kształt, pojawiają się czerwone wypustki i smugi. Skóra jest wygładzona, lśniąca, napięta oraz wygląda nienaturalnie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat objawów choroby, zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.centrumflebologii.pl/pl/niewydolnosc-limfatyczna/roza.
Róża – rodzaje choroby
Róża występuję w kilku różnych odmianach. Ze względu na przebieg choroby wyróżniono:
- różę wędrującą – rozprzestrzenia się naczyniami limfatycznymi;
- różę pęcherzykowa – w przebiegu choroby powstają pęcherze i naskórek oddziela się przez gromadzenie się płynu wysiękowego;
- różę nawrotową – rumień zapalny ciągle powtarza się w tym samym miejscu na ciele;
- różę nowotworową – odczyn zapalny, który pojawia się u osób chorych na nowotwór;
- różę krwotoczną – występują objawy krwotoczne;
- różę zgorzelinową – w wyniku choroby powstają zgorzele i martwica.
Róża – przyczyny choroby
Przyczyną choroby są najczęściej paciorkowce, które przenikają do organizmu w wypadku urazu mechanicznego – przez pogryzienie, ukąszenie, skaleczenie, obrzęk limfatyczny i upośledzenie krążenia. Powodem schorzenia mogą być również wewnątrzustrojowe ogniska zapalne.
Najbardziej narażone na występowanie róży są osoby zakażone gronkowcem, paciorkowcem, cierpiące na infekcję grzybiczą stóp, AIDS, po przeszczepach narządów, posiadające owrzodzenia kończyn dolnych i martwicę. Do grupy ryzyka zaliczają się także pacjenci, którzy przyjmują preparaty immunosupresyjne oraz glikokortykosteroidy.
Róża stanowi chorobę zakaźną, dlatego można się nią zarazić mając bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem paciorkowca. Jest to jednak najtrudniejszy sposób zarażenia się tym schorzeniem.
Róża, choroba skóry – leczenie
W leczeniu choroby zachodzi konieczność stosowania antybiotyków. Jeżeli postać choroby jest łagodna, antybiotykoterapia może odbyć się w warunkach domowych. W ciężkich przypadkach należy poddać się hospitalizacji i przyjmować leki dożylnie. Pacjent po wprowadzeniu leczenia z dnia na dzień powinien czuć się lepiej. Aby zmniejszyć dyskomfort z powodu występujących objawów, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, okłady chłodzące, leki moczopędne oraz poprawiające krążenie. Nie powinno się stosować opatrunków uciskowych.
Niepowikłana choroba ustępuje w ciągu 1 do 2 tygodni. Po jej przebyciu organizm niestety się nie uodparnia. Jeżeli następują nawroty, rumień bardzo często pojawia się w tych samych miejscach i przyjmuje podobną formę. Jeżeli róża ma charakter nawrotowy, leczenie może zająć nawet kilka miesięcy.
Róża – powikłania
Jeżeli u pacjenta jest podejrzenie róży, należy jak najszybciej zacząć działać i rozpocząć leczenie. Powikłania tej choroby są bardzo groźne, dlatego nie powinno się jej ignorować. Są to między innymi: ropowica, słoniowacizna, sepsa, zapalenie zatoki jamistej, zlepy rogówkowe, upośledzenie krążenia, zapalenie naczyń limfatycznych i żylnych. Wszystkie te schorzenia są bardzo poważne. Właśnie dlatego leczenie choroby skóry – róży jest konieczne.