Jak sprawdzić czy domena jest wolna?
On 7 grudnia 2022 by dev4Jedna z podstawowych czynności podczas zakładania własnej strony internetowej to sprawdzenie, czy domena jest wolna. Jak najprościej to ustalić? Co zrobić, jeśli ma już innego właściciela? W poniższym tekście wyjaśnimy, gdzie sprawdzić dostępność adresu i dane domeny, którą chcemy aktywować.
Jak sprawdzić, czy domena jest wolna?
Adres domeny internetowej jest rodzajem naszej wizytówki w sieci. Może składać się z imienia i nazwiska, co często wykorzystują np. artyści, by identyfikować markę, a także inne osoby wykonujące wolne zawody.
Dostępność adresu można ustalić np. przy pomocy strony dostawcy usług internetowych. Nie jest to trudne zadanie – wystarczy wpisać nazwę w okienko, by wyszukiwarka w ciągu kilku sekund wyświetliła wyniki. Często pokaże się nam również cennik. Jeśli interesujące nas domeny internetowe są dostępne, wystarczy opłacić usługę i w ten sposób zostajemy właścicielami adresu na rok.
Co jednak w sytuacji, gdy domena jest już zajęta? Mamy dwie możliwości. Pierwsza to poszukanie innej opcji. Druga obejmuje sprawdzenie danych adresu, poczekanie na wygaśnięcie umowy z dostawcą lub też skontaktowanie się z jej właścicielem. Często okazuje się, że domena jest na sprzedaż.
Domeny internetowe – czy warto czekać na zwolnienie dostępności?
Jeśli domena, którą chcemy wykupić, jest już zajęta, możemy czekać, aż będzie wolna lub szukać kontaktu z właścicielem, by spróbować ją wykupić. Czy warto czekać? To zależy. Jeśli chcemy używać adresu, który zajęty jest przez dużą firmę czy znaną markę, raczej nie uda nam się jej pozyskać.
Jednak zdarza się, że te mniej popularne nazwy domen często wracają do puli dostępnych adresów – wówczas możliwe jest ich wykupienie. Ich właściciele decydują się bowiem na odsprzedanie za stosunkowo niewielką cenę, a czasem nawet na odstąpienie bezpłatnie.
Sprawdzanie, czy domena jest wolna, wykonuje się poprzez skorzystanie z adresu strony. Okres jej ważności należy do danych ogólnodostępnych i możemy sprawdzić to niezależnie od rodzaju witryny. Jednak pamiętajmy, że właściciela domeny nie zawsze da się odszukać.
Jak sprawdzić, czy domena jest wolna i jakiego ma właściciela?
Informacje o każdej zarejestrowanej domenie są dostępne na serwisach umożliwiających wygenerowanie zapytania o adres do baz danych DNS. Zależnie od rozszerzenia dane są dostępne w zasobach Krajowego Rejestru Domen, WHOIS albo EURid.
Z kolei w przypadku domen z rozszerzeniem „.pl” dane ich dotyczące możemy uzyskać na stronie dns.pl, wpisując odpowiedni adres w sekcji WHOIS. Wówczas otrzymamy informacje o:
- stanie domeny – czy jest aktywna, zarezerwowana, wygasająca lub zwalniana do puli nazw;
- kiedy ją utworzono;
- kiedy następuje koniec okresu rozliczeniowego (kiedy domena wygasa);
- nazwie serwerów DNS – informację o lokalizacji, gdzie technicznie obsługuje się domenę;
- kiedy ostatnio wprowadzano w niej znaczne modyfikacje;
- informacje o abonencie domeny;
- firmie, w której zarejestrowano domenę;
- tym, czy na domenie założono opcje, takie jak pierwokup, czy też zabezpieczenie przed przejęciem własności.
Jednak w sytuacji, gdy właścicielem domeny jest osoba fizyczna, wówczas wszelkie dane na temat abonenta będą niedostępne.
Czy domena jest wolna? Warianty globalne i europejskie
Dane domeny globalnej o rozszerzeniu “.com”, oraz wszystkich innych, takich jak “.pl”, “.de”, “.eu” etc., możemy sprawdzić za pośrednictwem serwisu who.is. Jednak nie poznamy w tym przypadku informacji na temat domen funkcjonalnych czy regionalnych. W ograniczonym zakresie są również wyświetlane dane o adresach europejskich.
Natomiast dane o domenach mających rozszerzenie .eu możemy pozyskać poprzez serwis „eurid.eu.” Co prawda, informacje tam podane nie są kompletne, natomiast istnieje możliwość dowiedzenia się, kto jest właścicielem adresu. Te dane udostępnia baza WHOIS, która przekazuje adres mailowy do kontaktu. Otrzymamy go niezależnie od tego, czy właściciel domeny to firma, czy też osoba fizyczna.
Dostępne są też inne przydatne informacje, takie jak data rejestracji domeny. Dzięki temu możemy ustalić okres jej ważności i ewentualny czas powrotu do puli wolnych opcji. Każdy adres zarejestrowany w Europie jest ważny 12 miesięcy. Później przechodzi kwarantannę, która trwa 40 dni, a następnie wraca do puli dostępnych nazw.