Co robi wirtualna asystentka?
On 5 lipca 2022 by dev4Wirtualna asystentka to zawód przyszłości, który w ciągu ostatniego czasu zyskuje na popularności. Ze względu na pandemię, ale też ciągły postęp technologiczny, coraz więcej czynności przenosi się do Internetu. Sprawia to, że potrzebne są osoby, które pomogą innym w różnego rodzaju problemach i sytuacjach, których rozwiązanie może być trudne w pojedynkę. Co robi wirtualna asystentka i kiedy należy skorzystać z jej pomocy? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł
Kim jest wirtualna asystentka?
Wiele osób zadaje sobie pytanie – co to jest wirtualny asystent? Praca wirtualnej asystentki polega na udzielaniu pomocy osobom potrzebującym wsparcia zawodowego, Zazwyczaj do grupy potrzebującej wsparcia, zalicza się tych, którzy prowadzą firmy lub biznesy online i szukają profesjonalnej rady w zakresie administracji, obsługi klientów oraz prowadzenia social mediów. Sprawia to, że zawód wirtualnej asystentki jest i jeszcze długo będzie szeroko wykorzystywany. Wirtualni asystenci, jak sama nazwa wskazuje, są pracownikami zdalnymi, którzy na co dzień rzadko mają fizyczny kontakt z szefem.
Są to osoby, które najczęściej wybierają freelancing jako formę zarabiania pieniędzy, jednak występują też wyjątki. Z wirtualnymi asystentami można podpisać umowę na zlecenie, o dzieło, a także o pracę. Stawka godzinowa, a także sama liczba godzin zależy od konkretnego zlecenia, które najczęściej jest realizowane w formie pakietu kilku godzin przypadającego na dzień lub nawet na cały miesiąc. Obowiązki należące do wirtualnej asystentki.
Wirtualna asystentka – co robi?
Przez to, że zawód wirtualnej asystentki nie posiada konkretnych ram zadaniowych i jest on bardzo zróżnicowany, nie można mówić o dokładnych obowiązkach, z jakich powinna się wywiązywać każda wirtualna asystentka. Najczęściej jednak zawód ten figuruje w branży administracyjnej, marketingowej, PR, HR, a także zajmuje się czynnościami z zakresu obsługi klientów oraz stron www. W tych właśnie polach zawodowych wirtualna asystentka może być odpowiedzialna za: zarządzanie projektami, zarządzanie WordPress, przygotowywanie prezentacja, przygotowywanie zestawień, pomoc w prowadzeniu webinarów, dodawania produktów do sklepów internetowych, wprowadzanie danych, obsługę wirtualnej recepcji, obsługę mediów społecznościowych, korektę tekstów, sprawdzanie i analizowanie informacji, tworzenie i analizowanie baz danych, a także pracę z różnego rodzaju dokumentacją.
Wirtualna asystentka – kiedy skorzystać z jej usług?
Wirtualna asystentka to zawód, który ciągle się rozwija i dopiero zdobywa popularność i uznanie, przez co możesz nie wiedzieć, kiedy skorzystać z jej profesjonalnej pomocy. Po pierwsze, wirtualną asystentkę możesz zatrudnić, gdy nie możesz lub nie chcesz tworzyć kolejnego stanowiska pracy, a pomoc w postaci jej umiejętności będzie Ci potrzebna zaledwie przez jakiś z góry określony czas lub w ramach jednego zlecenia. Po drugie, jeśli prowadzisz firmę i wiesz, że co jakiś czas będzie Ci potrzebne dorywcze wsparcie przy projektach, a nie opłacalne jest zatrudnianie osoby na pełen etat. Po trzecie, jesteś firmą jednoosobową i chcesz zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Nie musisz wykonywać pewnych czynności sam lub zlecać je innym, drogim firmom, wystarczy, że zatrudnisz wirtualną asystentkę, która zrobi to szybciej i w racjonalnej cenie. Chcesz zostać wirtualną asystentką? Oprócz ogromnych zalet, jakie posiada zatrudnianie wirtualnych asystentek, istnieje też wiele korzyści pracowania w tym zawodzie. Na samym początku przygody z tą pracą, musisz zastanowić się, w jakiej formie będziesz wykonywała swoje obowiązki. Czy to będzie freelancing, czy praca dla dużych firm? W jakiej dokładnie branży planujesz działać i co będziesz tam robić? Takie kwestie są niezwykle ważne w celu znalezienia pracy, w której będziesz się spełniać – a możliwości wyboru jest naprawdę wiele. Nie zapomnij jednak, że bez względu, na co się zdecydujesz, będziesz potrzebowała konkretne umiejętności. Do najbardziej pożądanych zalicza się: obsługa poczty internetowej, znajomość pakietu MS Office, znajomość języków obcych czy umiejętność tworzenia i obsługiwania kont na popularnych portalach społecznościowych.