Jak dobrać akumulator do samochodu osobowego?
On 3 lutego 2022 by dev4Każdy samochód wymaga zasilania. Zakup odpowiedniego akumulatora może nie być dla Ciebie prosty, szczególnie jeśli jesteś początkującym kierowcą. Jak dobrać akumulator? Trzeba skupić się na jego rodzaju, pojemności i prądzie rozruchowym. Ponadto istotne są fizyczne wymiary urządzenia oraz położenie biegunów. W autach znajdują się też różne mocowania dla akumulatora. Musi on być dokładnie przymocowany i nie może przemieszczać się podczas jazdy.
Gdzie szukać informacji?
Jeśli nie wiesz, jak dobrać akumulator do samochodu, zapoznaj się z zaleceniami producenta umieszczonymi w instrukcji obsługi. Najczęściej używane są akumulatory kwasowo-ołowiowe, które mogą służyć długi czas i nie mają wysokich cen. Starsi kierowcy mogą pamiętać, że dawniej akumulatory wymagały okresowego sprawdzania poziomu elektrolitu. Nowe urządzenia można używać bez obaw, bo ich stan można weryfikować przy użyciu specjalnego oczka znajdującego się w górnej części obudowy.
Różne rodzaje akumulatorów
Akumulator musi być zawsze dopasowany do określonego typu instalacji. Nie zmieniaj urządzenia na rodzaj, którego nie zaleca producent, bo będzie to skutkować problemami podczas użytkowania. Twoje auto osobowe z pewnością wykorzystuje napięcie 12 V. Innym ważnym parametrem jest pojemność akumulatora, określana w amperogodzinach. Na obudowach można znaleźć symbol Ah i oznacza to ilość ładunku elektrycznego, jaki może być zmagazynowany.
Pojemność i prąd rozruchowy
Duża ilość urządzeń zasilanych prądem wymaga większej pojemności akumulatora. Nie należy jednak myśleć, że do auta najlepiej kupić sprzęt o jak największej pojemności. Wręcz przeciwnie – maksymalna pojemność nie powinna być większa niż o 10%. W przeciwnym razie uszkodzeniu mogą ulec inne urządzenia, takie jak alternator. To on generuje prąd podczas pracy silnika. Oczywiście zbyt mała pojemność nie pozwoli na prawidłową pracę wszystkich elementów wyposażenia Twojego auta. Jeśli nie jesteś pewien, jaki akumulator będzie najlepszy, zapoznaj się z sugestiami producenta.
Każdy akumulator ma określony prąd rozruchowy, który musi być dostarczony do rozrusznika. Silniki wysokoprężne wymagają zwykle większego prądu, choć jest to uzależniona także do innych urządzeń i mechanizmów. Wartość prądu rozruchowego ma swoje przełożenie na wymiary akumulatora. W sklepach można kupić modele o przedłużonej żywotności oraz dostosowane do częstego rozruchu, tak jak ma to miejsce podczas jazdy samochodem z aktywnym systemem Start-Stop. Jeśli posiadasz takie auto, powinieneś wiedzieć, że takie pojazdy mają często rozruszniki zintegrowane z alternatorami, co wymaga stosowania akumulatora o specyficznych parametrach.
Sposób i miejsce montażu
Akumulator musi być dobrany do Twojego samochodu także dlatego, że miejsce do montażu może znajdować się w różnych częściach auta. Zazwyczaj jest na niego przeznaczony punkt pod maską, ale może być to też przestrzeń w bagażniku lub pod fotelami. Producent przewiduje na urządzenie określoną ilość miejsca, dlatego nie będzie możliwy do instalacji ani zbyt mały, ani zbyt duży akumulator. To samo dotyczy sposobu montażu, czyli obejmy, którą zwykle trzeba zdjąć, zaczynając od górnej części urządzenia. Zaczep może być również zlokalizowany pod dolną częścią akumulatora i stabilnie osadzony za pomocą wkrętu.
Odpowiedź na pytanie, jak dobrać akumulator do auta, zależy też od rozmieszczenia biegunów oraz ich kształtu. Jeżeli urządzenie będzie miało odwrotne rozmieszczenie, niż zaplanował to producent samochodu, przewody będą zbyt krótkie. W konsekwencji nie będziesz mógł podłączyć akumulatora tak, aby zapewnić stabilność i bezpieczną jazdę. W przypadku większości aut bieguny są okrągłe, ale mogą mieć różną średnicę lub przykręcane z boku za pomocą śruby.
Japońska technologia
Jednym z największych producentów akumulatorów jest japońska Yuasa. Firma stawia na nowoczesne rozwiązania, długą żywotność i duży prąd rozruchowy. Dzięki temu akumulatory są bezpieczne i odporne na różne warunki atmosferyczne. Opinie o akumulatorach samochodowych Yuasa są zwykle bardzo pozytywne, a wielu kierowców mówi wręcz o nieprawdopodobnej żywotności tych produktów. Ze względu na doskonałe walory użytkowe, akumulatory te są montowane w wielu samochodach japońskich firm. Wykorzystują je tacy producenci, jak Toyota, Nissan czy Suzuki. Możesz z nich bezpiecznie korzystać, niezależnie od marki oraz roku produkcji Twojego pojazdu.
Akumulator musi posiadać parametry dostosowane do instalacji w samochodzie. Należy go solidnie zamocować w miejscu przewidzianym przez producenta i regularnie dbać o jego stan. Należy utrzymywać w czystości samo urządzenie, jak również przewody i ich zakończenia. Odpowiednio dobrany akumulator może działać bezawaryjnie przynajmniej przez 3-4 lata, a wiele modeli ma żywotność przekraczającą ten okres.