Jak legalnie piec ciasta w domu?
On 6 marca 2022 by dev4Pieczenie ciast na zamówienie to doskonały sposób, aby połączyć pasję z pracą zarobkową. Jeżeli jesteś cukiernikiem z zamiłowania i wykształcenia, możesz w ten sposób prowadzić biznes. Pozostaje jednak pytanie, jak legalnie piec ciasta w domu, a więc jakie wymogi trzeba spełnić, aby domowe wypieki mogły być sprzedawane cukierniom czy sklepom?
Pomysł na biznes
Pieczenie ciast domowych na zamówienie może okazać się dochodowym biznesem, bowiem w dzisiejszych czasach klienci mają już dosyć słodkich, chemicznych wypieków, które hurtem trafiają do sklepów. Dziś liczy się talent do przygotowywania ciast, a także sprawdzone, domowe przepisy. Z drugiej strony, pieczenie ciast na zamówienie oznacza prowadzenie działalności gospodarczej, do której warto się przygotować.
Przede wszystkim trzeba znaleźć lokal gastronomiczny lub sklep, do którego będą dostarczane wypieki. Wiele kawiarni czy cukierni zgłasza zapotrzebowanie na domowe produkty, dlatego nie powinno być z tym problemu, szczególnie w większych miastach. Trzeba również przygotować kosztorys oraz zastanowić się, jakie sprzęty będą potrzebne w codziennej pracy. Ważne, aby postawić na akcesoria dobrej jakości, które ułatwią wykonywanie obowiązków zawodowych. Oczywiście, konieczne staje się tutaj badanie potrzeb rynkowych, bowiem inne narzędzia będą potrzebne do wypieku muffinek, a inne do zdobienia tortów. Następnym krokiem jest założenie działalności gospodarczej – można to zrobić bez wychodzenia z domu, za pomocą formularza CEiDG. Co ważne, działalność gospodarcza, zgodnie z obowiązującym prawem, musi być zarejestrowana w domu.
Przygotowanie merytoryczne
Pieczenie ciast to pasja wielu osób, lecz aby dostarczać własne wypieki większej liczbie zainteresowanych, trzeba posiadać odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Dotyczy ono przede wszystkim bezpieczeństwa i higieny pracy, tak aby nie zaszkodzić ani sobie, ani klientom. Bardzo pomocne okazują się tu warsztaty cukiernicze, na których można nabyć nowe umiejętności, niezbędne w codziennej pracy. Zajęcia organizowane są od podstaw dla osób, które chciałyby usystematyzować posiadaną wiedzę. Można również uczęszczać na zajęcia dla zaawansowanych, które zwykle mają charakter tematyczny. Warto mieć na uwadze, że nawet osoby, które od dłuższego czasu pieką ciasta na zamówienie, ciągle rozwijają swoje umiejętności. Rynek cukierniczy zmienia się bowiem w stosunkowo szybkim tempie, zatem konieczne staje się aktualizowanie posiadanej wiedzy i nadążanie za trendami.
Pieczenie ciast na zamówienie w domu – wymogi
Mówiąc o pieczeniu ciast na zamówienie w domu, nie sposób pominąć kwestii związanych z wymogami Sanepidu. Przedsiębiorca ma bowiem kontakt z żywnością, która musi być przechowywana w bezpieczny sposób, a także zostać poddana właściwej obróbce. Nieprzestrzeganie przepisów może narazić klientów na utratę zdrowia. Jakie wymogi należy spełnić, aby piec ciasta w domu?
Przede wszystkim trzeba spełnić warunki zawarte w Rozporządzeniu (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U. L 139 z 30.4.2004 z późn. zm.). Szczegółowe regulacje dotyczące prowadzenia działalności gastronomicznej w domowych warunkach zawarte zostały w Wytycznych Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej. Fakt rozpoczęcia prowadzenia działalności, która polega na pieczeniu ciast w domu, należy zgłosić do Sanepidu. Pracownik dokona wpisu do właściwego rejestru.
Samo spełnienie wymagań to jeszcze nie koniec przygody ze służbami sanitarnymi, bowiem mają one prawo dokonywać kontroli właściwie w każdym momencie. Może ona zostać przeprowadzona na wniosek bądź losowo, zależnie od oceny ryzyka związanego z produkowaną żywnością. Zazwyczaj wymaga się, aby powierzchnia przeznaczona do wypieku ciast wyłączona była z codziennego użytku, na przykład nie była wykorzystywana do karmienia małych dzieci oraz by nie miały do niej dostępu zwierzęta. Co więcej, warto zabezpieczyć specjalistyczne środki higieniczne, które wykorzystywane będą jedynie do czyszczenia powierzchni, w której ma miejsce wypiek ciast na zamówienie.