Jak naprawić membranę dachową?
On 26 marca 2022 by dev4Membrana dachowa stanowi ostatnią przeszkodę dla wody opadowej, jej zadaniem jest zapewnienie pełnej szczelności przy pokryciu dachu dachówką. Niższy koszt wykonania w porównaniu do pełnego deskowania sprawia, że cieszy się ona coraz większą popularnością wśród osób budujących domy jednorodzinne. Dlaczego tak ważny jest jej odpowiedni wybór i w jaki sposób przeprowadzić klejenie membrany dachowej, by całość była perfekcyjnie szczelna i nie narażała nas na przecieki wody deszczowej do wnętrza budynku? Dowiedz się tego, czytając poniższy artykuł.
Membrana – solidne zabezpieczenie przed wodą i wiatrem
Membrana dachowa oprócz ochrony domu przed wodą ma jeszcze jedną, nie mniej ważną funkcję. Dzięki swojej paroprzepuszczalności umożliwia przedostawanie się nadmiaru wilgoci z wnętrza domu na zewnątrz. Takie działanie sprawia, że w warstwie ocieplenia nie skrapla się woda. Pamiętaj, że mokra izolacja traci swoje właściwości. To właśnie dlatego tak ważne jest zastosowanie membrany najwyższej jakości. Jest ona powłoką łatwą w montażu i biorąc pod uwagę wysokie koszty pełnego deskowania, niedrogą. Naprawa membrany dachowej również nie będzie specjalnie skomplikowana, dlatego nawet jeśli podczas jej układania powierzchnia przerwie się w jakimś miejscu, zastosowanie odpowiednich taśm rozwiąże problem.
Podczas zakupu membrany warto zwracać uwagę, czy jest ona wyposażona w taśmę do klejenia. Zastosowanie tej technologii bardzo ułatwia montaż i poprawia efektywność prac ekipy budowlanej. Ważne, by kupić jak najbardziej wytrzymały materiał. Pomimo że może być on nawet o 50% droższy od najtańszej opcji, odpowiedniej jakości membrana gwarantuje pełną szczelność, wysoką paroprzepuszczalność i pozostaje bardzo odporna na rozciąganie i uszkodzenia mogące się pojawić w momencie jej montażu.
Wybierając dobrej jakości rozwiązania renomowanych firm, możemy mieć pewność, że membrana dachowa będzie spełniać swoją funkcję przez wiele lat i nie grozi nam jej uszkodzenie na skutek trudnych warunków, jakie panują na każdym dachu. Pamiętaj, że pod ciemną dachówką występują bardzo silne wahania temperatury, co w przypadku gorszej jakości materiałów może być sporym problemem i narażać nas na powolną degradację nie tylko membrany, ale także drewnianych elementów konstrukcji, które nie będą odpowiednio chronione.
Jak naprawić membranę dachową, zachowując pełną szczelność pokrycia?
Naprawa membrany jest bardzo prosta i możemy ją przeprowadzić na własną rękę. Pamiętajmy jednak, by wszelkie uszkodzenia łatać od zewnątrz lub wykonywać zakładkę w ten sposób, by woda nie mogła dostać się do wnętrza budynku. W sklepach można znaleźć specjalne taśmy, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, zapewniają też solidną przyczepność, co mocno ułatwia prace naprawcze na dachu.
Jeśli pokrycie zostało już wykonane, powinniśmy rozsunąć dachówkę od zewnątrz i wykonać specjalną łatę. Do tego celu można wykorzystać pozostałości membrany i za pomocą specjalnej taśmy uszczelnić całość w taki sposób, by ewentualny przeciek dachówki skutkował spłynięciem wody po membranie prosto do rynny. Pamiętajmy, by przed przyklejeniem taśmy odpowiednio oczyścić powierzchnię. Wszelkie luźne zabrudzenia mogą znacząco zmniejszać przyczepność i utrudniać prace naprawcze. Po zaklejeniu dziury zakładamy z powrotem dachówkę i cieszymy się pełną szczelnością membrany i całego dachu.
Jak łatwo zauważyć, łatanie membrany dachowej wcale nie jest trudne, a jeśli usterka przydarzy się na etapie montażu, sprawa jest jeszcze prostsza, bo nie trzeba podczas prac ściągać dachówki. Pamiętaj, że pokrycie z dachówki zapewnia prawie całkowitą szczelność i woda na membranie praktycznie się nie pojawia, a jeśli nawet tak się dzieje, to przeważnie jest to wynik ulewnych opadów lub zalegającego na dachu śniegu. Pomimo tego warto zadbać, by membrana była położona idealnie szczelnie. Drewniana konstrukcja dachu źle reaguje na wilgoć i jeśli nie będzie odpowiednio chroniona, może z czasem zacząć puchnąć i niszczeć, co zdecydowanie skróci żywotność całej konstrukcji dachowej.