Jak otworzyć biuro kredytowe?
On 8 czerwca 2021 by dev4Własne biuro kredytowe to marzenie osób, które na co dzień zajmują się finansami i którym nieobcy jest rynek kredytowy. Często pracują one w bankach bądź w firmach pośredniczących, lecz w rzeczywistości marzą o rozwinięciu własnego biznesu. Jak założyć biuro kredytowe? Czy trzeba posiadać jakieś specjalne pozwolenia bądź licencje?
Kto może zostać pośrednikiem kredytowym?
Na początek warto zastanowić się, kto w ogóle może wykonywać zawód doradcy kredytowego? Otóż oferty pracy na takim stanowisku można znaleźć na niemal każdym portalu ogłoszeniowym. Zwykle posadę oferują banki, czasami również duże korporacje pośredniczące w pozyskiwaniu kredytów. Wymogi wobec kandydatów nie są duże – trzeba posiadać wykształcenie średnie, czasami doświadczenie w bankowości lub wykształcenie wyższe kierunkowe.
Niektóre instytucje wymagają przedłożenia zaświadczenia o niekaralności. Natomiast wiedzę potrzebną do tego, aby zostać profesjonalnym doradcą, można zdobyć na przykład na kursach, które często organizują zakłady pracy. Niemniej jednak praca w banku czy w firmie pośredniczącej wielu osobom nie daje satysfakcji zawodowej, więc zastanawiają się one nad otwarciem własnego biznesu.
Jak otworzyć biuro kredytowe?
Otóż, aby zostać indywidualnym pośrednikiem kredytowym, nie trzeba – podobnie jak pracując na etacie – posiadać odpowiedniego wykształcenia czy nawet doświadczenia. Oczywiście, będą one niezwykle pomocne, jednak nie są niezbędne z formalnego punktu widzenia. Osoba, która chce otworzyć biuro kredytowe, musi uzyskać wpis w KNF na listę pośredników kredytowych. W tym celu należy wypełnić odpowiedni druk oraz wysłać wniosek, a także uiścić opłatę, która wynosi 600 zł. Po uzyskaniu wpisu można natomiast podpisywać umowy z bankami, których kredyty będą proponowane klientom. Z formalnego punktu widzenia otwarcie biura kredytowego nie jest szczególnie skomplikowane.
Biuro kredytowe – jak otworzyć?
Pozostaje jeszcze pytanie, jak przygotować się do otwarcia biura kredytowego? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią lokalizację, w której będzie można bez problemu przyjmować klientów. Niektórzy pośrednicy kredytowi działają zdalnie, co ogranicza koszty wynajmu powierzchni gospodarczej, lecz z drugiej strony może spowodować problemy w pozyskiwaniu klientów. Wszystko dlatego, że wiele osób wciąż ceni sobie rozmowę twarzą w twarz, podczas załatwiania tak ważnej sprawy, jaką jest kredyt, szczególnie jeśli chodzi o zobowiązanie z hipoteką.
Właściciel biura kredytowego będzie musiał założyć działalność gospodarczą – najczęściej mają one formę jednoosobowej działalności, rzadziej spółki osobowej. Założyć działalność można bardzo prosto, wypełniając formularz CEiDG. Następnie należy dokonać zgłoszeń do ZUS oraz do Urzędu Skarbowego. Ważne jest również nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym – oczywiście księgowość można też prowadzić samodzielnie, jednak wtedy trzeba zakupić odpowiedni program, dzięki któremu możliwe będzie ewidencjonowanie operacji oraz wysyłanie deklaracji podatkowych.
Doradca kredytowy, który prowadzi własne biuro, pracuje co prawda na własny rachunek, jednak najczęściej podpisuje on umowy z bankami czy instytucjami finansującymi. Tego typu kontrakty warto zawrzeć jeszcze przed otwarciem biura, a po założeniu działalności gospodarczej. Oczywiście można działać także jako niezależny doradca kredytowy, jednak zdecydowana większość pośredników nie decyduje się na taki krok. Co ważne, doradca kredytowy nie musi posiadać większej wiedzy czy doświadczenia, zatem w teorii może zostać nim właściwie każdy, z drugiej strony, aby móc profesjonalnie doradzić klientom, trzeba mieć duże rozeznanie na rynku kredytów. W przeciwnym razie nie będą chcieli korzystać z usług konkretnego biura, które prowadzi niekompetentna osoba. Dlatego też dobrze jest, prowadząc biuro bądź decydując się na jego otwarcie, brać udział w specjalistycznych kursach, dzięki którym można w znacznym stopniu poszerzyć kompetencje zawodowe. Wiedzę dobrze jest też zdobywać na własną rękę, przeglądając na przykład portale branżowe.