Jak prawidłowo sporządzić wniosek do sądu?
On 4 lutego 2023 by dev4Życie pisze różne scenariusze i czasami bywa tak, że różnego rodzaje spory oraz konflikty możliwe są do rozwiązania jedynie w sądzie. Pierwszym krokiem, aby wejść na drogę postępowania sądowego, jest prawidłowe sporządzenie wniosku.
Osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z tego rodzaju działaniami, z pewnością nie posiadają wiedzy odnośnie do tego, co koniecznie powinno znaleźć się na takim dokumencie. W zależności od tego, jaki to typ sprawy, dobrym rozwiązaniem jest również zgłoszenie się po pomoc do profesjonalistów. Dzięki temu wniosek zostanie sporządzony prawidłowo.
Wniosek do sądu – co musi zawierać?
W Internecie dostępnych jest wiele gotowych wzorów różnego rodzaju pism sądowych. Faktycznie są one bardzo pomocne dla osób nieobytych w tym zakresie, natomiast warto najpierw zweryfikować źródło i upewnić się, że w dokumencie rzeczywiście znalazło się wszystko to, co powinno.
Jeśli zaistniała potrzeba wszczęcia postępowania sądowego, konieczne jest złożenie pisma. W zależności od charakteru sprawy osoba wysyłająca dokument powinna użyć sformułowania „pozew” lub „wniosek”.
Zależnie od tego, gdzie aktualnie mieszkasz, warto poszukać odpowiedniej kancelarii w okolicy. Adwokat w Lublinie od spraw karnych może okazać się osobą pomocną w poprowadzeniu wszystkich działań od samego początku, czyli od momentu sporządzenia i złożenia wniosku, aż do końca, a więc do werdyktu sędziego na końcowej rozprawie.
Pismo do sądu
Niezależnie od tego, jaki jest charakter sprawy, każdy list do sądu (rozumiany jako pismo) powinien zawierać stałe elementy. Wśród nich należy wymienić takie elementy jak:
- data i miejscowość – standardowo w taki sposób jak na zwykłych listach;
- adres sądu oraz podanie konkretnego wydziału, do którego kierowane jest pismo;
- w przypadku, gdy nie jest to pierwsze wysłane pismo do konkretnego sądu, zachodzi również konieczność podania sygnatury sprawy;
- wskazanie rodzaju pisma, o ile istnieje taka możliwość – czy jest to wniosek, pozew, odpowiedź na pozew, wniosek dowodowy, odpowiedź na wniosek dowodowy etc.;
- wskazanie stron postępowania z uwzględnieniem wszelkich danych osobowych, a więc imię, nazwisko i numer PESEL;
- jeśli to konieczne, wskazanie pełnomocników, którzy będą brali udział w postępowaniu.
Gdy pismo zostało już prawidłowo zaadresowane i wszelkie niezbędne elementy się w nim pojawiły, kolejny krok stanowi opisanie głównej części wniosku, czyli całej sprawy lub zdarzenia wraz z załączonymi dowodami na winę oskarżonego. Tę część nazywa się uzasadnieniem.
Ważną kwestią, o której nie można zapominać to pamięć o tym, że każde pismo wysłane do sądu zawsze powinno zostać zakończone własnoręcznym podpisem. Jeżeli pominiesz ten krok, w takiej sytuacji całe pismo (mimo iż byłoby wiarygodne) uznawane jest za nieważne.
Mimo wszystko najwygodniejszym sposobem na wystosowanie takiego pisma jest skorzystanie z gotowego wzoru, dokładne uzupełnienie i zaadresowanie go, a następnie złożenie podpisu na samym końcu – to gwarancja na przyjęcie wysłanego listu ze strony sądu.