Jak samodzielnie zrobić krem do twarzy?
On 23 lutego 2022 by dev4Naturalne surowce kosmetyczne zawsze budziły zainteresowanie wielu osób. Dotyczyło ono nie tylko hodowli roślin, wytwarzania olejów, suszenia poszczególnych elementów ziół czy wytwarzania hydrolatów, ale również zdobywania wiedzy na temat kwasów, witamin czy też składników aktywnych.
Naturalny krem do twarzy – jak zrobić tak prosty, a zarazem bezpieczny produkt?
Zawsze to, co przygotowujemy samodzielnie, ma najwyższą wartość, ponieważ wiemy, co znajduje się w składzie wyrobu i jak powstał. Naturalna pielęgnacja jest kluczem do zachowania zdrowej, pięknej skóry. Kremy do twarzy, w tym jego skład czy też konsystencja, są ważne, gdyż skóra na twarzy jest delikatna i może posiadać wiele niedoskonałości. Ważne, aby składniki znajdujące się w kremie wybrać w sposób, który będzie kompleksowo działał na skórę. W takim razie, jak zrobić naturalny krem do twarzy?
Możemy tworzyć kremy regenerujące, sprawdzą się one w pielęgnacji cery dojrzałej, kremy nawilżające, które z powodzeniem mogą być stosowane u osób z cerą naczyniową, przesuszoną czy też odwodnioną oraz kremy sebostatyczne stosowane w pielęgnacji skóry trądzikowej, mieszanej czy też tłustej. Jak zrobić krem do twarzy domowymi sposobami? Najważniejsze będą surowce, z których będziemy korzystać. Ważne aby były to składniki najwyższej jakości. Powinniśmy poznać działanie wielu olei, dowiedzieć się, jakie są ich składy i jakie mają właściwości. Musimy zastanowić się, czy będziemy chcieli wykorzystać kwas hialuronowy, witaminy, a może algi morskie.
Naturalny krem do twarzy – przepis
Zanim przystąpimy do przygotowania naszego kremu do twarzy, musimy oprócz wszystkich składników potrzebnych do stworzenia kremu mieć również potrzebne akcesoria, w tym: zlewki skalowane o pojemności 15 ml, 50 ml oraz 100 ml, bagietki szklane o wybranych przez nas długościach, przydadzą się również łyżki miarowe o różnych pojemnościach w tym np. 0,1 ml oraz waga elektroniczna o dokładności 0,01 g.
Przed przystąpieniem do tworzenia kremu powierzchnie oraz wszystkie przybory, które będziemy wykorzystywać, należy dokładnie umyć, a następnie zdezynfekować roztworem alkoholu, np. spirytusem rektyfikowanym. Do przygotowania kremu potrzebne będą następujące składniki:
- 15 ml oleju – możemy połączyć różne rodzaje olejów, np. awokado, jojoba,
- 5 ml masła shea,
- 35 ml wody destylowanej/demineralizowanej,
- eko konserwant proszek ok. 0,66g,
- Olivem 1000 3,5 g,
- pojemnik na krem.
Zaczynamy tworzyć nasz pierwszy naturalny krem do twarzy!
Przygotuj kąpiel wodną na kuchence gazowej. Temperatura wody powinna wynosić ok. 75 stopni C. Do tak przygotowanej kąpieli wkładamy 2 zlewki. W jednej zlewce znajdzie się faza olejowa (15 ml oleju lub mieszanki olejów, 5 ml masła shea, 3,5 g Olivem 1000) w drugiej faza wodna, w tym wypadku sama woda destylowana. Obie zlewki podgrzewamy, aż wszystkie składniki fazy olejowej się roztopią. Tak otrzymane płyny łączymy ze sobą. W tym wypadku fazę wodną powoli wlewamy do fazy olejowej, jednocześnie mieszając. Tak otrzymaną substancję mieszamy przez kilka, kilkanaście minut, aż emulsja się zagęści, i odstawiamy do ostygnięcia. Następnie dodajemy do zlewki konserwant w proszku i mieszamy.
Powstały w ten sposób krem przelewamy do przygotowanego wcześniej pojemnika i pozostawiamy do ostygnięcia. Po całkowitym wystygnięciu mieszanki możemy zacząć stosować wytworzony przez nas kosmetyk. Czas przechowywanego w ten sposób wykonanego produktu powinien wynosić ok. 2 miesiące.
Rozpocznij swoją przygodę z naturalnymi kosmetykami już dzisiaj!
Wiedza oraz doświadczenie, jakie zdobędziemy podczas zaznajamiania się z dostępnymi w Polsce i nie tylko naturalnymi surowcami kosmetycznymi, pozwoli nam tworzyć kremy o nieograniczonych możliwościach. Ta ekscytująca podróż jednak wymaga od nas zachowania pewnych zasad bezpieczeństwa. Ważne jest to, że reakcja na zastosowane przez nas w kremach produkty będzie indywidualna. Dlatego też, zanim rozpoczniemy stosowanie naszych kremów na sobie lub naszych znajomych, wykonajmy próbę uczuleniową. Pozwoli ona na bardziej świadome korzystanie z dobrodziejstw natury oraz uchroni od rozczarowania.