Jak urządzić ogród w stylu nowoczesnym?
On 13 stycznia 2022 by dev4Ogród w stylu nowoczesnym charakteryzuje się prostotą, elegancją i oszczędnością form. Podstawą jest tu minimalizm, czyli dążenie do wykorzystania jak najmniejszej ilości kwiatów czy dodatków ogrodowych. Taki styl jest całkowitym przeciwieństwem ogrodów rustykalnych, w których ceni się dzikość, naturalność, obecność dużej ilości różnych kwiatów i krzewów oraz klimatycznych urozmaiceń (ławeczki, wodne oczka, altanki, ozdoby). Z całą pewnością nowoczesne ogrody są jednym z lepszych wyborów dla osób pedantycznych lub lubiących uporządkowany styl życia.
Jak urządzić ogród w stylu nowoczesnym?
Projektowanie nowoczesnych ogrodów można rozpocząć zarówno na mniejszych, jak i większych przestrzeniach. Podstawą jest dobór zieleni do elementów nieożywionych, a więc elewacji, garażu czy figur ogrodowych. Trawniki zawsze powinny być równo przycięte, najchętniej w jednym kolorze. W zależności od preferencji można użyć materiałów takich jak kamienie, żwir, drewno – układając je zwracajmy jednak uwagę na symetrię i prostotę. W nowoczesnych ogrodach przed domem dopuszcza się użycie betonu, metalu, szkła, stali czy innych tworzyw sztucznych, kojarzonych z unikalnością.
Ważną kwestią jest nie tylko sam ogród, ale i jego odgraniczenie od pozostałych posesji. Dużą popularnością cieszą się m.in. ogrodzenia gabionowe lub modułowe. Jeśli natomiast chcemy oddzielić od siebie poszczególne części ogrodu, warto zaopatrzyć się w bambusowe ścianki. W stylu nowoczesnym wszystkie elementy dobiera się tak, aby w przyszłości wymagały jak najmniej prac pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Z tego względu właśnie unika się wielu dodatków z drewna naturalnego, wymagającego regularnych konserwacji. Rośliny powinny być możliwie samowystarczalne (poza ich ewentualnym przycinaniem).
Jak zrobić nowoczesny ogród, aby nie był nudny i monotonny? Oczywiście dopuszcza się dodatki, które powinny być jednak stworzone z nowoczesnych materiałów. Można postawić na pergole, donice, kratownice czy abstrakcyjne rzeźby. Fontanny także dobrze się sprawdzą, o ile będą miały geometryczną formę. Duży nacisk kładzie się na część rekreacyjną – w przypadku bardzo dużych ogrodów idealnie sprawdzą się zewnętrzne ławeczki, boisko, basen lub ścianka wspinaczkowa. Urządzając ogród w stylu nowoczesnym i mając jednocześnie garaż przy domu, dobrym pomysłem jest wyeksponowanie drogi dojazdowej, np. jasnym żwirem czy kostką.
Jakie rośliny w nowoczesnym ogrodzie?
Rośliny w ogrodzie w nowoczesnym stylu urzekają swoją prostotą i stonowanymi kolorami, choć dopuszcza się użycie kontrastu. Najlepiej sprawdzą się jednolite barwy, ewentualnie z pojedynczymi, mocniejszymi akcentami. Nie ma tu miejsca na przypadkowe decyzje i chaos, dlatego warto wybierać takie rośliny, które zapewniają łatwe utrzymanie symetrii i równowagi. Przede wszystkim wybiera się żywopłoty, które można przycinać w geometryczne figury w zależności od własnych preferencji i zdolności twórczych. Równie dobrze sprawdzą się:
- wielokwiatowe magnolie zimozieliste
- bukszpan wieczniezielony
- berberysy
- brzoza brodawkowata
- judaszowiec kanadyjski
- lawendy
- cisy
- cyprysy
- bergenie
- różaneczniki
Ze względu na oszczędność w wyborze gatunków roślin powinny się one dobrze rozrastać, zapewniając zwarte pola zieleni. Dobrze, aby większość roślin ozdabiała ogród przez cały rok, dlatego podstawą ogrodów nowoczesnych są rośliny iglaste. Mimo tego nie należy pomijać bylin sezonowych, aby urozmaicić ogród wiosną i latem. Mogą to być różnego gatunku trawy, funkie lub liliowce. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają bambusy, jako niezwykle nowoczesny i oryginalny sposób na wyróżnienie ogrodu. Wbrew pozorom istnieje wiele gatunków mrozoodpornych i niewymagających szczególnej pielęgnacji.
Czym się kierować urządzając nowoczesny ogród?
Stawiajmy na wysoką jakość wykonania wszystkich elementów oraz precyzję – paradoksalnie najprostsze formy są najtrudniejsze i z dużą mocą obnażają wszelkie niedociągnięcia. Ogród w stylu nowoczesnym ma charakteryzować się prostą formą, oryginalnością i praktycznością. Zieleń jest tu na drugim miejscu. Kieruj się więc zasadami minimalizmu i prostej, czystej formy. Unikaj rustykalnych gatunków roślin i krzewów. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy architekta ogrodowego.