Jak zorganizować wycieczkę do Góry Kalwarii?
On 14 stycznia 2023 by dev4Góra Kalwaria to niewielka, ale ciekawa miejscowość, leżąca zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Warto ją odwiedzić, robiąc sobie krótką wycieczkę poza stolicę, albo przyjechać na dłużej, by odpocząć i zostać na kilka dni. Jak zorganizować wycieczkę do Góry Kalwarii? Co warto zobaczyć i gdzie się zatrzymać? W jaki sposób najlepiej dojechać do miejscowości?
Góra Kalwaria – jak zorganizować wycieczkę?
Góra Kalwaria leży zaledwie 34 km na południe od centrum Warszawy, nad Wisłą. Podróż samochodem ze stolicy powinna zająć więc mniej niż godzinę. Miejscowość znajduje się przy drogach krajowych nr 50 i 79. Ze stolicą ma dobre połączenia autobusowe i kolejowe, więc również niezmotoryzowani turyści mogą się tu z łatwością dostać. Planując wycieczkę do Góry Kalwarii, warto pomyśleć o nieco dłuższym pobycie i zwiedzeniu nie tylko samych zabytków dostępnych na miejscu, ale również najbliższej okolicy, na przykład Zamku w Czersku. Przed przyjazdem warto więc rozważyć nie tylko dostępne środki transportu, ale również miejsca oferujące noclegi. Pokoje do wynajęcia Góra Kalwaria są bardziej dostępnym budżetowo rozwiązaniem niż hotele w stolicy, a miejscowość może stanowić dobrą bazę wypadową dla osób chcących poznać lepiej Mazowsze.
W Górze Kalwarii funkcjonuje wiele restauracji, barów i kawiarni, serwujących potrawy kuchni z całego świata. Bez trudu można znaleźć pyszne dania z grilla, pizzę, ale również bardziej tradycyjne smaki Mazowsza. Ze względu na dobre połączenie komunikacyjne, dostępność pokoi do wynajęcia i bogatą ofertę lokali gastronomicznych, samodzielne zorganizowanie wycieczki nie powinno przysporzyć większych trudności.
Co warto zobaczyć w Górze Kalwarii?
Góra Kalwaria to miejscowość o bogatej historii. Chociaż powstała już w XIII wieku, to większe znaczenie zyskała dopiero cztery stulecia później, kiedy oddano ją w zarządzanie miejscowych biskupów. Po potopie szwedzkim została przebudowana, a układ ulic miał odzwierciedlać plan krzyża łacińskiego. To wtedy Górę nazwano Nową Jerozolimą, a w miejscowości powstało aż sześć klasztorów, konsekrowano również kilka nowych kościołów. Choć część klasztorów po pewnym czasie zlikwidowano, układ ulic miasteczka pozostał niezmieniony i Góra Kalwaria w dalszym ciągu posiada zabudowę na planie krzyża.
Przez pewien czas w miejscowości osiedlać mogli się jedynie katolicy, jednak po zniesieniu tego przepisu Góra Kalwaria stała się prawdziwym centrum chasydyzmu. Do dnia dzisiejszego w mieście pozostały dwie synagogi i stary żydowski cmentarz, przypominające o czasach prężnie rozwijającej się tu gminy żydowskiej. Do najciekawszych zabytków w miasteczku należą:
- klasycystyczny ratusz z herbem Góry Kalwarii;
- barokowy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z woskową pietą z XVI wieku;
- Pałac Biskupi z XVIII wieku;
- Dawne kolegium pijarskie z 1675;zespół klasztorny z barokowym kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
- dawne koszary wojskowe;
- stare cmentarze wielu wyznań – żydowski, ewangelicki i katolicki.
Ładnie zagospodarowana starówka, miejskie skwery, stare cmentarze i zabytki architektury zachęcają do odbywania pieszych spacerów po mieście.
Pokoje do wynajęcia Góra Kalwaria – sposób na nocleg w korzystnej cenie
Zastanawiając się, jak zorganizować wycieczkę do Góry Kalwarii, nie można zapomnieć o znalezieniu odpowiedniego noclegu. Dobrą opcją dla wszystkich odwiedzających miasteczko, również tych niedysponujących zbyt wygórowanym budżetem, są pokoje gościnne do wynajęcia.
Oferty miejscowych gospodarzy znaleźć można bez trudu w którymś z internetowych serwisów turystycznych z bazą noclegową. Łatwo znaleźć jest ofertę odpowiadającą swoim wymaganiom, dotyczącym ilości osób, standardu, dostępnych dodatkowych udogodnień (takich jak aneks kuchenny, bezpłatny parking itp.) Decydując się na dłuższy pobyt w Górze Kalwarii i traktowanie miejscowości jako punktu wypadowego do zwiedzania Mazowsza, w tym Warszawy, może pozwolić na zaoszczędzenie na noclegu sporych kwot. Poza tym Góra Kalwaria sama w sobie jest miejscem wyjątkowo urokliwym i mającym wiele do zaoferowania miłośnikom historii regionu.