Magazynowanie substancji niebezpiecznych – zasady
On 18 stycznia 2022 by dev4W przemyśle oraz podczas produkcji używa się często niebezpiecznych substancji, które mogą być łatwopalne, toksyczne lub stanowić zagrożenie dla środowiska, jeśli dostaną się do wód gruntowych lub podłoża. Zarządzenie substancjami, składowanie ich i wykorzystywanie musi przebiegać zgodnie z prawem, aby minimalizować ryzyko zagrożenia dla ludzi i środowiska naturalnego. Jednak najpierw warto dowiedzieć się, jakie substancje chemiczne mogą powodować skażenie. Dopiero wtedy można zainteresować się ogólnymi zasadami przechowywania ich.
Najważniejsze zasady składowania substancji toksycznych i niebezpiecznych
Niektóre substancje muszą być składowane i przechowywane zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi. Przedsiębiorstwa oraz przemysł, które korzystają z takich substancji lub produktów, muszą postępować zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Pracy oraz Środowiska. Zarządzając niebezpiecznymi związkami i odpadami na terenie zakładu pracy, należy określić ich rodzaj oraz dostosować miejsce do przechowywania. Pracownicy, którzy narażeni są na kontakt z tego typu produktami, muszą być doskonale przeszkoleni, aby wiedzieć, jak postępować. Substancje toksyczne mogą być szczególnie niebezpieczne, dlatego ich składowanie wymaga posiadania specjalnych, szczelnych pojemników, wykonanych z wysokiej jakości materiałów, niewchodzących w żadne reakcje z przechowanymi związkami. Ważne jest też prawidłowe oznaczenie miejsc składowania substancji oraz pojemników. To bardzo istotne, ponieważ pracownik odpowiedzialny za ich pobieranie i wykorzystywanie w produkcji nie może mieć wątpliwości co do rodzaju substancji bądź jej przeznaczenia. Innym ważnym aspektem jest zapewnienie pracownikom dedykowanej odzieży ochronnej mającej na celu zapewnić bezpieczeństwo podczas pracy. Są to kombinezony oraz rękawice, często też maski, okulary i specjalne obuwie. Zakład, w którym używane toksyczne lub łatwopalne substancje, powinien mieć wykwalifikowanego inspektora BHP, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo procesów.
Jak przechowywać substancje chemiczne, aby nie stanowiły zagrożenia dla pracowników?
Bardzo ważne jest przechowywanie niebezpiecznych substancji w dedykowanych do tego pojemnikach. Zbiorniki powinny być dobrze i czytelnie oznaczone, zawierać wskazówki, co znajduje się w środku i jakie są zasady użytkowania substancji. Każdy niebezpieczny preparat musi posiadać kartę charakterystyki, w której znajdują się informacja o wszelkich zagrożeniach oraz środkach ostrożności. Producent zobligowany jest do zamieszczenia informacji o tym, jak przechowywać substancje chemiczne, natomiast karty powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu.
Ciekłe materiały niebezpieczne muszą być przechowywane oraz transportowane w sposób, który ogranicza rozlanie. Do tego wykorzystuje się specjalne wanny wychwytowe. Taki zbiornik pomaga zniwelować ryzyko wycieku substancji toksycznych, które przechowywane są np. w stalowych beczkach. To nie tylko metoda na ochronę pracowników oraz posadzki, ale też na odzyskiwanie cennych substancji. Wanna wychwytowa może być wykonana z metalu bądź plastiku, które nie wchodzą w reakcję chemiczną z transportowana substancją.
Co jeszcze powinno znajdować się w magazynie substancji niebezpiecznych?
Poza prawidłowymi pojemnikami – wannami wychwytowymi oraz beczkami w magazynie, gdzie przechowywane są substancje toksyczne, powinny znaleźć się specjalne sorbenty unieszkodliwiające niektóre związki chemiczne. Preparaty te mają na celu zneutralizować niebezpieczeństwo, kiedy dojdzie do przypadkowego rozlania się niebezpiecznych substancji. Do tego niezbędny jest jeszcze specjalny worek lub pojemnik, a także specjalna odzież ochronna, która ma chronić pracownika usuwającego wyciek. W magazynach system wentylacji musi być w pełni sprawny, ponieważ ma za zadanie dokładnie przefiltrować powietrze i nie dopuścić do wysokiego stężenia niebezpiecznych substancji. Bardzo ważne są też odpowiednie, wytrzymałe regały, na których przechowywane są związki chemiczne. Nie wolno dopuścić do ich przeciążenia bądź uszkodzenia.