Najpopularniejsze metody cięcia blach
On 17 stycznia 2023 by dev4Zgodnie z obowiązującą definicją blacha to metalowy wyrób hutniczy zwykle w kształcie prostokątnych arkuszy wykorzystywany do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji. Podstawową metodą obróbki blaszanych arkuszy jest cięcie. W zależności od preferencji oraz dostępnego sprzętu wyróżnia się i stosuje różne techniki cięcia.
Gilotynowanie i cięcie palnikiem tlenowym
Podstawowym narzędziem używanym do cięcia blach są nożyce gilotynowe. To stosunkowo proste urządzenie zbudowane z nachylonych do siebie pod małym kątem noży. Proces cięcia składa się z trzech faz, sprężysto-plastycznej, płynięcia oraz zerwania. Pod wpływem nacisku noży na arkusz blachy powstają w nim naprężenia, które prowadzą do pęknięcia materiału. To stosunkowo szybka i tania metoda obróbki wykorzystywana zarówno w małych warsztatach, jak i dużych zakładach przemysłowych.
Do cięcia można wykorzystać nożyce gilotynowe ręczne lub mechaniczne. Pierwsze sprawdzają się podczas obróbki cienkich arkuszy i są wykorzystywane zwykle przez dekarzy do przycinania blachodachówek lub rynien. Gilotyny mechaniczne to duże urządzenia umożliwiające cięcie blach o grubości dochodzącej do 8 mm. Inna tania metoda wykorzystywana do cięcia arkuszy o różnej grubości polega na zastosowaniu palnika tlenowego. To zdecydowanie najstarsza technika, która obecnie stosowana jest coraz rzadziej. Wadą tej metody cięcia blach jest mała prędkość, a także powstawanie odkształceń materiałowych na linii cięcia. Palniki acetylenowo-tlenowe najczęściej wykorzystywane są w małych warsztatach i sprawdzają się w sytuacji, gdy niezbędna jest duża precyzja.
Wykorzystanie palnika plazmowego i wody
Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii w ostatnim czasie pojawiły się również nowe, bardziej innowacyjne sposoby cięcia blach. Jedna z nich wymaga użycia palnika plazmowego. W wyniku działania palnika dochodzi do stopienia i wyrzucenia metalu ze szczeliny cięcia plazmowym łukiem elektrycznym wytwarzanym pomiędzy elektrodą a obrabianym materiałem. W porównaniu do tradycyjnego palnika tlenowego, cięcie palnikiem plazmowym jest zdecydowanie szybsze i bardziej bezpieczne. Zaletą tej metody jest także możliwość uzyskania gładkiej linii cięcia i możliwość obrabiania wszystkich materiałów, które przewodzą prąd.
Ciekawym rozwiązaniem, które zyskuje na popularności, jest cięcie blach wodą. Ta technika obróbki na zimno polega na zastosowaniu pompy wysokiego ciśnienia oraz wycinarki. Pompa dostarcza wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem, a wycinarka kieruje wytworzony strumień we wskazane miejsce. Podczas procesu cięcia nie powstają żadne gazy ani pyły, dlatego jest to metoda ekologiczna. Jej zaletą jest również to, że nie powoduje zmian w strukturze obrabianego materiału.
Laserowa metoda cięcia blach
Do najpopularniejszych metod zaliczyć należy również laserowe cięcie blach. To nowoczesna technika, która wyróżnia się szybkością oraz dokładnością. Najlepiej nadaje się do obróbki stosunkowo cienkich arkuszy o grubości nieprzekraczającej 25 mm. W związku z tym, że laser sterowany jest komputerowo, ta technika obróbki pozwala na uzyskiwanie niezwykle precyzyjnych kształtów. Warto podkreślić, że krawędzie na linii cięcia są idealnie gładkie i nie wymagają dodatkowej obróbki. Dodatkowo niewielka strefa przegrzania powstająca w wyniku oddziaływania lasera na metal, nie powoduje jego wypaczenia i utraty właściwości.
Cięcie blach laserem wymaga zastosowania wyspecjalizowanego sprzętu obsługiwanego przez wykwalifikowanych pracowników. Dlatego osoby zainteresowane tą metodą obróbki powinny korzystać z usług takich firm jak http://tsk-thiel.pl/ciecie-laserowe/, które dysponują odpowiednim parkiem maszynowym oraz kadrą pracowniczą. Prawidłowo zaprojektowany i przeprowadzony proces obróbki minimalizuje ryzyko występowania błędów, pozwala ograniczyć ilość powstających odpadów i znacząco obniżyć koszty materiałowe. Pomimo tego, że wymienione wcześniej metody cięcia blach są stale udoskonalane i unowocześniane, uznaje się, że metoda laserowa jest najbardziej efektywna i skuteczna.