Obróbka metali – co to jest? Jakie są rodzaje obróbki?
On 6 stycznia 2022 by dev4Metal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w przemyśle, budownictwie i wielu gałęziach produkcji. Ze względu na bardzo dużą liczbę stopów, doskonałe właściwości plastyczne, wytrzymałość, odporność, doskonałe cechy fizyczne i podatność na obróbkę chemiczną jest uniwersalnym surowcem. Aby jednak można go było wykorzystać, należy odpowiednio go przygotować, nadać mu kształt, rozmiar i pożądane cechy. Co to jest obróbka metali?
Obróbka metali – co to jest?
Pojęcie „obróbka metali” dotyczy wszystkich działań, które skutkują zmianą fizycznych i chemicznych właściwości tego materiału – jego kształtu, wielkości i właściwości. Obejmuje metody cieplną, chemiczną, mieszaną, plastyczną, spawanie czy obróbkę skrawaniem. Każdy z tych sposobów daje inny efekt i ma odmienne zastosowanie. Metody mogą być łączone i dotyczyć tego samego elementu.
Na czym polega obróbka ręczna metali w stanie zimnym?
Plastyczna obróbka metali w stanie zimnym oznacza, że przeprowadzana jest w temperaturze rekrystalizacji materiału. Takie działania zwiększają jego wytrzymałość i pozwalają na dużą dokładność, wymagają jednak zastosowania sporej siły. Wykorzystuje się specjalne narzędzia, np. kowadła, walce, matryce, stemple. Jednymi z częściej wykonywanych działań na zimno są: gięcie blach, kucie czy walcowanie. Choć obróbkę metali na zimno można przeprowadzić maszynowo, czasami wciąż wykonuje się ją ręcznie.
Obróbka ręczna metali w stanie zimnym jest procesem, który zajmuje sporo czasu i wymaga dużego wysiłku oraz większych nakładów finansowych niż praca przy użyciu maszyn. Wciąż jednak bywa stosowana, szczególnie wtedy, kiedy liczy się indywidualne podejście do wykonywanej czynności, precyzja i odpowiednie wyczucie siły. Dotyczy to przede wszystkim prac ślusarskich, naprawczych czy wytwórczych.
Na czym polega obróbka cieplna metali?
Obróbka cieplna wymaga użycia bardzo wysokiej temperatury, której działanie wpływa w konkretny sposób na cechy fizyczne, chemiczne i strukturę stopu. Stosowana jest przede wszystkim w przypadku stali. To szereg działań mających na celu hartowanie, ulepszanie cieplne, stabilizowanie, przesycanie, wyżarzanie oraz odpuszczanie materiału. Temperatura wykorzystywana do tej metody waha się miedzy 150-650°C.
Wysoka temperatura wykorzystywana bywa również przy obróbce plastycznej – materiał kształtowany jest na gorąco, półgorąco i ciepło. W ten sposób przeprowadza się np. walcowanie blach.
Co to jest obróbka metali CNC?
Metoda frezowania CNC (Computer Numerical Control) to nowoczesny rodzaj obróbki skrawaniem wykorzystujący maszyny sterowane za pomocą mikrokomputera. W ten sposób można z powodzeniem obrabiać stal – także hartowaną i nierdzewną, żeliwo oraz metale nieżelazne, np. aluminium. To sposób na bardzo precyzyjne wykonywanie nawet drobnych elementów na podstawie wcześniej przygotowanego i wprowadzonego do komputera projektu. Produkcja odbywa się szybko, polega na odcinaniu skrawków nieruchomego metalowego półfabrykatu przy użyciu obracającego się narzędzia.
To metoda, która ze względu na swoją dokładność i szybkość cieszy się coraz większą popularnością. Korzysta z niej wiele branż, a jej główną zaletą jest to, że programowanie maszyn umożliwia ustawianie bardzo wielu parametrów oraz produkowanie powtarzalnych wyrobów. Frezowanie CNC pozwala zarówno na produkcję masową, jak i tworzenie pojedynczych elementów.
Gdzie szukać firmy zajmującej się obróbką metali w Mielcu?
W przypadku tego typu usług zdecydowanie najważniejszymi kryteriami podczas wyboru wykonawcy powinny być doświadczenie w branży, kwalifikacje pracowników oraz poziom zaawansowania maszyn. Na rynku działa bardzo wiele firm świadczących usługi związane z obróbką metali w Mielcu – koder.mielec.pl to adres, pod którym znajdziesz ofertę jednego z najbardziej znanych przedsiębiorstw w tej okolicy, KODER Mielec. Wykonawca od wielu lat świadczy usługi związane z toczeniem, frezowaniem, obróbką skrawaniem i grawerowaniem, wykorzystując do tego nowoczesne maszyny CNC.