Osoba niebinarna – co to znaczy?
On 15 stycznia 2022 by dev4W obecnych czasach dużo mówi się o niebinarności człowieka. Nie wszyscy wiedzą, kim jest osoba niebinarna, co oznacza ten termin oraz z czym się wiąże. Aby lepiej móc zrozumieć dzisiejsze społeczeństwo, trzeba wyjaśnić niektóre zjawiska i problemy, z jakimi mierzą się młode osoby. Aby mogły czuć się zrozumiane i zaakceptowane, należy zdobyć pewną wiedzę z zakresu identyfikacji płciowej. W poniższym artykule dowiesz się więcej na temat niebinarności.
Osoba niebinarna – kto to?
Osoba niebinarna płciowo to taka, która nie identyfikuje się jednoznacznie jako kobieta ani jako mężczyzna. Może się identyfikować jako postać o dwóch płciach, o nieokreślonej płci lub posiadającą płeć zmienną. Istnieje również możliwość, w której to niebinarna osoba identyfikuje się z jedną płcią, którą traktuje jako przodującą, ale posiada kilka dodatkowych płci.
Jak może identyfikować się osoba niebinarna?
- bigender – czuje się i kobietą i mężczyzną,
- agender – nie czuje się ani kobietą, ani mężczyzną,
- niebinarna osoba transpłciowa – ma cechy świadczące o danej płci, ale identyfikuje się inaczej lub nie ma pewności, kim jest,
- jest obojnakiem – oznacza to, że ma niejednoznaczne cechy fizyczne, czyli posiada niektóre męskie, a niektóre żeńskie cechy, bądź ma słabo wykształcone cechy fizyczne, niemożliwe do zakwalifikowania ani jako kobieta, ani jako mężczyzna,
- genderfluid – zmienna tożsamość płciowa, czyli różna identyfikacja w zależności od aktualnego etapu w życiu.
Identyfikacja płciowa a seksualna
Niebinarność jest to określenie tożsamości seksualnej, czyli własnej identyfikacji z różnymi płciami. Nie jest to tożsame pojęcie z identyfikacją seksualną, czyli nie definiuje tego, do kogo dany człowiek czuje popęd seksualny. Nie ma także wpływu na orientację seksualną danej osoby, czyli na preferencje na poziomie uczuciowym, seksualnym, psychicznym, fizycznym i emocjonalnym.
Osoba niebinarna płciowo może być heteroseksualna, homoseksualna i biseksualna. Jednakże problematyczne może być sklasyfikowanie takiej osoby w wyżej wymienionych kategoriach, ponieważ niebinarność niejednokrotnie nie definiuje jednoznacznie płci. Jeśli ktoś uznaje, że nie jest przypisany do żadnej płci, a utrzymuje kontakty seksualne tylko z mężczyznami, to trudno powiedzieć czy jest to osoba hetero czy homoseksualna.
Warto zauważyć, że osoby niebinarne są aktywne seksualnie, tak jak reszta osób określających się jako kobiety i mężczyźni. Nie przypisywanie się do danej płci może wyzwalać otwartość na urozmaicanie i nowe doświadczenia w życiu seksualnym.
Niebinarność – co na to nauka?
Znane są różnice w strukturze mózgu, budowie ciała, a przede wszystkim w ilości hormonów między kobietami a mężczyznami. Jednak osoby niebinarne nie identyfikują się ze stereotypowym podziałem norm i zachowań w społeczeństwie, kulturze i nie dzielą zachowań na typowo męskie lub żeńskie, mimo przypisanej im po urodzeniu płci.
Niebinarność płciowa nie jest zaburzeniem psychicznym. Naukowo zostało określone jako niezgodność płciowa, określająca relację wewnętrzną człowieka pomiędzy jego fizycznymi cechami a wewnętrzną identyfikacją płciową.
Osoba niebinarna płciowo – jak się do niej zwracać?
Polskie prawo nie posiada odzwierciedlenia dla niebinarności. Uwzględnione jest występowanie tylko kobiety i mężczyzny, a przypisanie do konkretnej płci określa się poprzez narządy płciowe i cechy fizyczne danej osoby. Także zawarcie związku małżeńskiego w Polsce jest możliwe tylko pomiędzy kobietą i mężczyzną. Oznacza to, że komunikacja z osobą niebinarną może być utrudniona poprzez problematykę wybrania odpowiedniej końcówki słów – ona czy on, mówiła czy mówił? Rozwiązanie bezpieczne i wykazujące szacunek do danej osoby to zapytanie osoby niebinarnej, jak się do niej zwracać. Dla niektórych osób jest to istotna kwestia, która może wywołać nieprzyjemne odczucia spowodowane złą identyfikacją.