Pająki w domu – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
On 7 lipca 2022 by dev4Pająki występujące w Polsce zazwyczaj żywią się owadami, motylami i chrząszczami. Większość gatunków używa pajęczyn do łapania zdobyczy. Ich konstrukcja może mieć różne kształty i być z różnych rodzajów nici, natomiast wszystkie cechują się wytrzymałością. To jednak nie zmienia faktu, że te zwierzęta nie są mile widziane. Zatem jak się pozbyć pająków w domu?
Skąd się biorą pająki w domu?
Pająki w domu można znaleźć prawie we wszystkich pomieszczeniach, ale w szczególności w piwnicy lub na strychu. W polskich siedzibach występują głównie dwa gatunki, chociaż rzadko zdarza się, aby oba gatunki się w tym samym domu: pająk domowy i pająk mleczny. Pierwszy z wymienionych stanowi zarazem jeden z najczęściej żyjących pajęczaków w pomieszczeniach. Lubi lekko wilgotne miejsca.
W wielu starych budynkach pająki mają idealne warunki w szczelinach w podłodze, w ścianach zewnętrznych wykonanych z drewna, a także w ogrodach zimowych i altanach. Można je także znaleźć pod parapetami i wokół okien.
Pająki można również spotkać w łazience ze względu na podwyższony poziom wilgoci. Zazwyczaj znajdują się między innymi w zlewie lub wannie. Dzieje się tak dlatego, że te osobniki, które spadły podczas pełzania po ścianach i sufitach, nie mogą wspiąć się z powrotem.
Jak się pozbyć pająków w domu?
Pająki nie są mile widzianym gościem w domach. Niestety, nie da się ich całkowicie pozbyć. Można jednak ograniczyć ich ilość, korzystając z kilku prostych wskazówek.
Uszczelnienie pęknięć
Pająki w domu wykorzystują wszelkie pęknięcia ścian, dlatego takie dziury powinny zostać uszczelnione. Dotyczy to także paneli oraz szczelin między oknami. To właśnie tą drogą zwierzęta najczęściej dostają się do domów i mieszkań.
Dokładnie odkurzanie
Pająk domowy ma okres godowy w maju i czerwcu, następnie samica składa jaja w sieci. Odkurzając w tym czasie narożniki oraz sufity, można zmniejszyć liczbę pajęczaków. Dokładne sprzątanie zlikwiduje złożone jaja i zapobiegnie wykluciu się nowego pokolenia.
Używanie środka odstraszającego owady
Pewien efekt ma zastosowanie środka odstraszającego owady pełzające. W szczelinach i pęknięciach, których nie można zamknąć, wystarczy wysypać proszek. To powinno zniechęcić nie tylko pająki, ale także chrząszcze i inne gatunki.
Zbędne stosowanie chemikaliów w domu nigdy nie jest pożądane, więc środków owadobójczych należy używać ostrożnie. Jednak preparaty do użytku w pomieszczeniach powinny poradzić sobie z problemem pająków. Środki te muszą być zatwierdzone i należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Ustawienie moskitiery na okno
W letnich miesiącach pająki zazwyczaj wchodzą do domu przez otwarte drzwi, okna i kanały wentylacyjne. Zapobiegnie temu założenie moskitier.
Utrzymywanie stałej temperatury i unikanie wilgoci
Dobry efekt przyniesie utrzymanie stałej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Pająki preferują wnętrza o większej wilgotności, takie jak piwnica czy łazienka. W suchych i dobrze ogrzanych pomieszczeniach nie powinny stanowić problemu.
Pajęcze strachy na wróble
Nie ma naukowych dowodów na to, że działają, ale istnieją takie urządzenia, które są w stanie odstraszyć pająki za pomocą ultradźwięków i fal elektromagnetycznych.
Trzymanie drewna opałowego na zewnątrz
W stosie drewna opałowego ukrywa się wiele pająków. Wraz z przynoszeniem polan do kominka czy pieca jest duża szansa na przetransportowanie pasażera na gapę. Lepiej nie trzymać stosu drewna w pomieszczeniu, ale w ogrodzie, niedaleko drzwi i wrzucać je bezpośrednio do pieca.
Jeśli jednak pająk w domu już się znalazł, najlepiej go ostrożnie złapać i wypuścić na zewnątrz. Nie zabijaj go — to pożyteczne zwierzę, które zjada znacznie bardziej dokuczliwe owady fruwające na zewnątrz.
Dlatego jesienią w domu jest więcej pająków?
Jesienią nie ma więcej pająków w domu niż na początku lata. Te zwierzęta są w sierpniu dorosłe, a więc większe i bardziej widoczne. Uwielbiają budować swoje sieci tam, gdzie żyją ludzie, dlatego może wydawać się, że jest ich więcej w jesiennych miesiącach niż np. w czerwcu.