Żarówki ledowe do domu – kiedy się sprawdzą
On 28 września 2020 by dev4Żarówki LEDowe coraz bardziej wypierają swoje tradycyjne odpowiedniki. Nie ma w tym nic dziwnego- istnieje szereg korzyści ze stosowania oświetlenia LEDowego. LED-y stały się już standardem w wielu zakładach i firmach, ale coraz częściej goszczą także w polskich domach. Zastanawiasz się, czy żarówki LEDowe do domu to rzeczywiście dobry pomysł? Sprawdź, kiedy takie rozwiązanie się sprawdzi i dlaczego warto je stosować.
Oświetlenie LEDowe w domu- jak działa i dlaczego warto je stosować?
Żarówki LEDowe to jedno z najnowocześniejszych metod oświetlenia. Ich działanie opiera się na specjalnych diodach elektroluminescencyjnych połączonych ze sobą we wspólnej obudowie. Dzięki czipowi półprzewodnikowemu prąd jest bezpośrednio przemieniany w światło. Co to oznacza w praktyce?
Żarówki LED do domu pozwalają znacznie ograniczyć opłaty za energię elektryczną. Pobierają o wiele mniej prądu niż żarówki klasyczne, a większość energii elektrycznej zamieniają na potrzebne światło, a nie na ciepło. Jeśli więc chcesz zmniejszyć ilość zużywanego w Twoim domu prądu, wymiana tradycyjnego oświetlenia na LEDowe może okazać się strzałem w dziesiątkę. Kiedy udasz się do sklepu, z pewnością od razu zauważysz, że LED-y kosztują więcej niż zwykłe żarówki. Pamiętaj jednak, że zakup oświetlenia LEDowego to wieloletnia inwestycja, która naprawdę się opłaca. Już po zapłaceniu pierwszego rachunku za prąd po zamontowaniu LED-ów z pewnością zauważysz ogromną różnicę. Jeśli nadal nie wiesz jaka żarówka LED do pokoju najlepiej się sprawdzi oraz czy w ogóle warto się na nią zdecydować, weź pod uwagę jeszcze jedną istotną kwestię. Nowoczesne oświetlenie LEDowe wykazuje znacznie dłuższy czas eksploatacji niż tradycyjne. Żarówki LEDowe do domu mogą świecić nawet 30 tysięcy godzin- w tym czasie zużyłbyś kilkadziesiąt klasycznych żarówek! Wykazano także, że LED-y są bardziej odporne na wstrząsy i różne uszkodzenia mechaniczne niż pozostałe źródła światła.
Czy dobro środowiska naturalnego jest dla Ciebie ważne? Jeśli tak, z pewnością zainteresują Cię aspekty ekologiczne związane ze stosowaniem oświetlenia LEDowego w mieszkaniu. Żarówki LEDowe nie zawierają w sobie szkodliwych dla środowiska substancji, w tym rtęci. Co więcej, mniejsze zużycie prądu to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. A ponieważ LED-y świecą bardzo długo i nie trzeba wymieniać ich tak często, jak klasycznych żarówek, to stosując je, ograniczasz produkcję trudnych do utylizacji odpadów.
Co należy wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie domowe?
Chcesz wiedzieć jaka żarówka LED do pokoju dziennego będzie najlepsza? Niewątpliwą zaletą LED-ów jest to, że wśród dostępnych żarówek istnieje duże zróżnicowanie temperaturowe emitowanego światła. Bez problemu każdy może więc znaleźć takie oświetlenie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom oraz preferencjom. Ciepła barwa światła świetnie sprawdzi się w sypialni oraz w salonie- wszędzie tam, gdzie chcesz się relaksować i odpoczywać. Natomiast w domowym gabinecie lub tam, gdzie pracujesz, możesz zastosować barwę zimną, która sprzyja skupieniu i koncentracji. W pozostałych pomieszczeniach postaw na światło o neutralnej barwie.
Żarówki LEDowe do domu doskonale sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach, które są niewielkich rozmiarów. Jak wspomniano wcześniej, LED-y większość pobieranej energii zamieniają na światło, a nie na ciepło. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek nie rozgrzewają się zbyt mocno, dlatego możesz zastosować je w małych i ciasnych pomieszczeniach bez obaw o to, że wskutek działania żarówek będzie panowała w nich za wysoka temperatura.
Oświetlenie LEDowe w domu może z powodzeniem być stosowane niemal w każdym pomieszczeniu, również w łazience i kuchni. Jeśli planujesz zamontować LED-y nad wanną lub kabiną prysznicową, wybierz oprawę o wysokim stopniu ochrony IP i z niskim, bezpiecznym napięciem prądu stałego. Żarówki LED do domu sprawdzą się również do efektownego oświetlenia blatu kuchennego. Możesz na przykład zamontować diody na całej długości spodu szafek kuchennych, dzięki czemu światło będzie padało na blat w równomiernych odstępach.